Březen 2008

Staré pohlednice Libuše

23. března 2008 v 16:27 | Matěj Kadlec |  Libuš
Díky vám se sbírka starých pohlednic stále rozrůstá. Mnoho z nich jsou však stále kopie z Knihy o Libuši a Písnici. Jejich kvalita proto není vysoká. Máte-li k dispozici originál, prosím kontaktujte mě nebo jej nascanovaný zašlete na mail kadlec.m@seznam.cz. Zde si také vyžádejte snímky ve vyšší kvalitě pro tisk.
Více pohlednic viz. Galerie - Staré pohlednice Libuše

U nás - duben 2008 Historické mapy a ortofomapy Libuše a Písnice

23. března 2008 v 1:01 | Matěj Kadlec |  Libuš
Téma
Z dějin Libuše a Písnice
Historické mapy a ortofotomapy Libuše a Písnice
1. Centrální část Libuše na Stabilním katastru v polovině 19. století.
Nedávno jsem hledal na internetu vrstevnicové mapy pro odhalení pověsti, která mluví o vyhlídce z Nového hradu až na hrad Pražský. A co jsem objevil!?! Letecké snímky celé Prahy z roku 1938! Libuš a Písnice jsou na těchto prvních černobílých ortofotomapách jako na dlani! Jediným pohledem lze odpovědět, jak vypadala místa našich dnešních domů a bytů, jak daleko bylo tehdy k libušské škole, jež stála ještě osamocená na kraji lesa nebo kudy vlastně vedla již tolikrát zmiňovaná betáňská cesta.
To nám umožňuje udělat další krůček k poznání naší městské části v meziválečném období. Společně se sbírkou starých pohlednic, která se neustále rozrůstá a za kterou vám tímto děkuji, máme možnost rekonstruovat dřívější vzhled obce.
Můžeme ale mnohem více! Dochované mapy nám podrobně ukáží ještě starší podobu tehdejší libušské osady nebo písnické vsi, stejně jako města Prahy a leckdy celých Čech! Podívejme se podrobněji na zdigitalizované mapy, které jsou zdarma přístupné běžnému uživateli internetu.
2. Písnice na III. Vojenském mapování z let 1879-1880 v měřítku 1:25 000.