U nás - duben 2008 Historické mapy a ortofomapy Libuše a Písnice

23. března 2008 v 1:01 | Matěj Kadlec |  Libuš
Téma
Z dějin Libuše a Písnice
Historické mapy a ortofotomapy Libuše a Písnice
1. Centrální část Libuše na Stabilním katastru v polovině 19. století.
Nedávno jsem hledal na internetu vrstevnicové mapy pro odhalení pověsti, která mluví o vyhlídce z Nového hradu až na hrad Pražský. A co jsem objevil!?! Letecké snímky celé Prahy z roku 1938! Libuš a Písnice jsou na těchto prvních černobílých ortofotomapách jako na dlani! Jediným pohledem lze odpovědět, jak vypadala místa našich dnešních domů a bytů, jak daleko bylo tehdy k libušské škole, jež stála ještě osamocená na kraji lesa nebo kudy vlastně vedla již tolikrát zmiňovaná betáňská cesta.
To nám umožňuje udělat další krůček k poznání naší městské části v meziválečném období. Společně se sbírkou starých pohlednic, která se neustále rozrůstá a za kterou vám tímto děkuji, máme možnost rekonstruovat dřívější vzhled obce.
Můžeme ale mnohem více! Dochované mapy nám podrobně ukáží ještě starší podobu tehdejší libušské osady nebo písnické vsi, stejně jako města Prahy a leckdy celých Čech! Podívejme se podrobněji na zdigitalizované mapy, které jsou zdarma přístupné běžnému uživateli internetu.
2. Písnice na III. Vojenském mapování z let 1879-1880 v měřítku 1:25 000.

Staré mapy na internetu
První zajímavou zastávkou na cestě po webu jsou stránky Vědecké knihovny v Olomouci. Její Digitální knihovna map čítá 556 mapových listů a všechny jsou volně přístupné. Drtivá většina z nich náleží do období 17. až 19. století, ale najdete zde také mapy staré Prahy z let 1200, 1348 a 1419. Kromě toho se můžete pokochat pohledem na New York roku 1777 nebo Transylvánii z let 1730-1740. Zajímavější pro nás možná bude Vilímkova podrobná mapa okolí pražského z počátku 20. století nebo mapy Kouřimského kraje z roku 1847, kam Libuš a Písnice také patřily. (odkaz č. 1)
Jestli vás staré mapy zaujaly, snad si ještě ze školy vzpomenete na Klaudyánovu mapu Čech. Je to první tištěná mapa u nás a pochází z roku 1518. Jih má ještě v horní části mapy a sever v dolní, jak bývalo tehdy zvykem. Již o pouhých sto let později se však světové strany na mapách ustálily v dnešní podobě. V roce 1627 vydává svou mapu Markrabství moravského Jan Ámos Komenský a sever je již nahoře. Obě tato díla jsou k vidění na stránkách s názvy Historické mapy zemí Koruny české nebo Staré mapy Českých zemí, kde je množství dalších historických mapových děl. (odkazy č. 2 a 3)
Jedním ze zajímavých kartografických počinů minulosti je také Müllerovo mapování Čech a Moravy. Pochází z roku 1720 a na tehdejší dobu je výjimečné svou podrobností. Libuš je zde zanesena, přestože v této době čítala pouhých osm stavení! Nechybí ani Písnice a v Betáni je dokonce vyznačena hospoda! (odkaz č. 4)
Pokud máte možnost sledovat sérii článků z dějin Libuše a Písnice pravidelně, možná si vybavíte několik obrázků starých map, které již byly otištěny. (viz. např. U nás 11/2007) Jednalo se o I. a II. Vojenské mapování. Tyto mapy z konce 18. a poloviny 19. století pocházejí ze stránek laboratoře geoinformatiky Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. III. Vojenské mapování z let 1877 - 1880 se zpracovává a pro Písnici je již dostupné v měřítku 1:25 000. Na Libuš si budeme muset ještě počkat, zatím je k dispozici v měřítku 1:75 000. (odkaz č. 4)
Nejkrásnější mapa Čech spatřila světlo světa v letech 1826 - 1843. Jedná se o Stabilní katastr, který je digitalizován ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Na jeho stránkách je k dispozici i mapa pro naši městskou část. Měřítko stabilního katastru je 1:2880 a dodnes se používá pro velmi podrobné mapy. Katastru předcházely přípravné projekty a nákresy, tzv. Indikační skici, které jsou v současné době skenovány v Národním archivu ČR. Od stabilního katastru se liší podrobným popisem přímo v mapě. Uvádí například jmenovitě jednotlivé držitele usedlostí a přilehlých polností. Indikační skici pro Prahu a blízké okolí vyšly pod záštitou Archivu hlavního města Prahy také knižně. (okaz č. 5)
3. Pohled na Libuš z ptačí perspektivy v roce 1938.
Planeta na fotografii
Podrobnější než posledně uvedená mapa, můžou být opravdu už jen letecké či satelitní snímky, neboli ortofotomapy. Ta nejstarší, která je přístupná na internetu, pochází z roku 1938. Následující černobílé ortofotomapy jsou z let 1953, 1975 a 1988. (odkaz č. 6.)
Jednotná digitální mapa Prahy (JDMP) má mnohem hlubší dějiny, než by se zdálo. Ačkoli je třeba odlišit ji od mapování původně vojenských. Její historie začíná roku 1964. Rozšířením Prahy roku 1968, kdy byla připojena také Libuš, a v roce 1974, kdy se stala součástí města i Písnice, se v digitalizování pokračovalo. O dalších dvanáct let později, v souvislosti s dostupností sálových počítačů bylo rozhodnuto o mapě technické, do níž se zanášely veškeré stavební změny. V roce 1992 s možností osobních počítačů došlo k přetvoření projektu do formy jak jej známe dnes. Jednotná digitální mapa, která zahrnuje též informace z pozemkového katastru byla dokončena v roce 2002. Je aktualizována několikrát ročně a najdeme ji stránkách Magistrátu hlavního města Prahy.
Pro Českou republiku byly snímky aktualizovány v nedávné době na stránkách www.mapy.cz. Starší verze zůstala přístupná a ukazuje naši zemi v roce 2003, kdy se ortofotomapy na těchto stránkách objevily poprvé. (odkaz č. 7)
Největším projektem v současné kartografii je však bezesporu záležitost s názvem Google Earth. Mapa planety pohledem z oběžné dráhy, kde po přiblížižení můžete vidět svůj vůz zaparkovaný před domem nebo lehátko z poslední dovolené, je v současné době převáděna do trojrozměrného modelu. Můžete se nad ní proletět v letadle, jako byste byli v počítačové hře. Můžete zkontrolovat výstavbu mrakodrapů na Manhatonu a Pankráci. Je možné sledovat reálnou hvězdnou oblohu z jakéhokoli místa na světě nebo pozorovat vlivy ročních období. Stejně tak jsou reálné překryvy se starými mapami či informace o místních zajímavostech včetně fotografií. Tento projekt je však především praktický. Vyhledáte si zde požadovanou firmu s odkazem na internetové stránky a naplánujete trasu své cesty. Možnosti jsou téměř neomezené! (Odkaz č. 8)
Nezbývá tedy, než si počkat na vrstevnicovou mapu s trojrozměrnou rekonstrukcí Nového hradu a imaginárním pohledem na hrad Pražský. Tajemství budou odhalena!
4. Libuš a Jalové dvory na jedné z nejnovějších ortofotomap v programu Google Earth.
Nabízí se však otázka: Pokud máme jakožto prostá veřejnost tyto možnosti, co teprve dokáží vojenští topografové? Jaké vymoženosti asi mají dnes, když si mohli prohlížet naše zahrady a domy z ptačí perspektivy už před druhou světovou válkou? Máte také někdy ten pocit, že vás někdo sleduje? A nemáte ho teď pořád?
Matěj Kadlec
5. Klaudyánova mapa Čech z roku 1518 má ještě sever a jih obráceně než jsme zvyklí dnes.
Jednoduchý rozcestník - základní odkazy na další podrobnější rozcestníky.
1. http://mapy.vkol.cz - stránky Vědecké knihovny v Olomouci.
2. http://mapserver.fsv.cvut.cz/antos/cechy.html - Historické mapy zemí Koruny české.
3. http://mujweb.atlas.cz/www/mapy - Staré mapy Českých zemí.
4. http://oldmaps.geolab.cz - Müllerovo mapování Čech a Moravy, I., II. a III. Vojenské mapování.
5. http://archivnimapy.cuzk.cz/ - Stabilní katastr 1:2880 a sbírka map do roku 1850.
6. http://wgp.praha-mesto.cz/tms/html/wgp_of/index.php?client_type=map_html&client_lang=cz_iso&autolog_anonymous=1 - Černobílé ortofotomapy z let 1938, 1953, 1975 a barevné z 1999-2000 a 2003. Jednotná digitální mapa Prahy (JDMP).
7. http://www.mapy.cz - Ortofotomapa 2003 a současná ortofotomapa.
8. http://earth.google.com - Mapa planety...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Tento článek stojí za...

zarámování 16.7% (24)
přečtení 52.8% (76)
prohlednutí 11.1% (16)
přehlednutí 4.9% (7)
houby 7.6% (11)
odpověď neprošla cenzurou 6.9% (10)

Komentáře

1 jock jock | 11. dubna 2008 v 12:46 | Reagovat

škoda, že na letecké mapě z roku 1938 není vidět i Písnice. Ale i tak je to super. Na Libuši jsou na té letecké mapě vidět husařské ohrádky, byly i na jedné z fotek U nás. A taky škola, která stála osamocená u lesa. Celá oblast Libuše i Kunratic připomínala idylický poklidný venkov. Jinak je taky vidět jak  například vypadala v roce 1938 letiště na Ruzyni a ve Kbelích, nedokončené Dejvice, staroměstská radnice, atd atd. No z těch leteckých fotek jde takova nostalgie a lítost, že ta první republika nemohla pokračovat dál...kde bysme dneska mohli být.

2 replica louis vuitton replica louis vuitton | E-mail | Web | 29. prosince 2010 v 9:54 | Reagovat

*People are always telling you what to do, but what's right for them may not be right for you.

3 inveterate inveterate | Web | 7. června 2016 v 18:26 | Reagovat

pujcka na cokoliv :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama