Květen 2008

O číslování libušských domů aneb co znamená číslo popisné

21. května 2008 v 22:23 | Matěj Kadlec |  Libuš
Mnoho již bylo napsáno o nejstarším domě na Libuši, který nese číslo popisné 1. Vypovídá však toto číslo skutečně o tom, že byl postaven jako první? Kdy a jak vlastně vznikala tato označení domů a podle čeho jsou přidělována? Libuš se právě v těchto dnech blíží k přidělení tisícího popisného čísla. Využijme proto této příležitosti a podívejme se, jak se obec rozrůstala v minulosti. Kdy měla svých prvních deset či sto popisných čísel? A jak to zjistit?

U nás 05/2008 Třetí hospoda výsadní I.

14. května 2008 v 10:29 | Matěj Kadlec |  Libuš
Na dnešní cestě do minulosti se zastavíme nad dějinami nejstaršího domu na Libuši, kterým je nynější čp. 1 v Libušské ulici s poštou, optikou a především bývalou hospodou. Hostinec najdeme v tomto domě již v roce 1716, kdy o něm máme nejstarší doložitelnou zprávu. Je ale možné, že fungoval již mnohem dříve. Po vypálení obce Švédy za třicetileté války mohl být jen obnoven. O tomto období totiž nemáme téměř žádné zprávy. Nejspíše byl ale vybudován až po roce 1688, kdy se na zpustlé Libuši usadili noví obyvatelé. Ti přicházeli povětšinou z Kunratic, kde v této době nechal jejich majitel Jan František Čabelický vystavět zámek. Jeho základy tvoří středověká kunratická tvrz. Na základech tvrze libušské pak vznikl zájezdní hostinec s barokní zahradou. Pojďme nahlédnout nejen do historie tohoto domu a jeho stavebního vývoje, ale také do osudů jeho obyvatel v uplynulých třech staletích.

U nás 05/2008 Třetí hospoda výsadní II.

14. května 2008 v 10:22 | Matěj Kadlec |  Libuš
Nečekaný nárůst ceny
Z 26. června 1805 máme k dispozici zatím poslední dostupný kontrakt o prodeji. Od Josefa Černého kupuje hospodu se vším příslušenstvím Václav Heran. K hospodě náleží pár volů, jedna