O číslování libušských domů aneb co znamená číslo popisné

21. května 2008 v 22:23 | Matěj Kadlec |  Libuš
Mnoho již bylo napsáno o nejstarším domě na Libuši, který nese číslo popisné 1. Vypovídá však toto číslo skutečně o tom, že byl postaven jako první? Kdy a jak vlastně vznikala tato označení domů a podle čeho jsou přidělována? Libuš se právě v těchto dnech blíží k přidělení tisícího popisného čísla. Využijme proto této příležitosti a podívejme se, jak se obec rozrůstala v minulosti. Kdy měla svých prvních deset či sto popisných čísel? A jak to zjistit?

Dům čp. 25 na Libušské ulici v místě kde se dodnes říká "Na Rybníčku" je zřejmě jednou z mála libušských staveb, která od svého vzniku nebyla výrazněji přestavěna.
Všechno to začalo 6. února 1770, když se císařovna Marie Terezie, známá svým smyslem pro řád, rozhodla zjistit, kolik domů vlastně v jejích tzv. dědičných zemích je. Vydané nařízení přikazovalo, aby každý dům stojící na území jejího mocnářství dostal číslo a nahradil tak stávající domovní znamení či jméno. Jména měly domy většinou podle svých obyvatel, ačkoli často to bylo i naopak. Označování domů podle majitelů je zvláště na vesnicích používáno dodnes. Například v obci Malenice v jižních Čechách nedaleko Volyně je tradice silná natolik, že místní starousedlíci nazývají domy podle jmen jejich majitelů z prvního soupisu z 50. let 17. století. I na Libuši jsou pro snadnější orientaci jména používána, i když jsou samozřejmě mnohem mladšího data. Například se stále říká u Heranů nebo u Šťastných. (Pro mladší generace u Bonala - podle pekařství.)
Samotné číslování domů nemělo zpočátku charakter trvalého označení, ale pouze pořadového čísla v konkrétním soupise. Číslovaly se obytná stavení, které až do dalšího přečíslování byly "popsány" křídou na vrata či dveře. Například v Táboře byly domy, podobně jako v dalších městech, přečíslovány dokonce třikrát. První přečíslování proběhlo v roce 1785 - tzv. josefínské číslování, další v letech 1805 - 1815, tzv. staré číslování a poslední, dosud platné, je z 23. března roku 1857, kdy tzv. nové číslování poprvé užívá namísto čísel popisných čísla orientační. Orientační čísla nejsou celostátně povinná a používají se zejména ve městech. Právě zde totiž častými stavebními úpravami, spojováním či rozdělováním měšťanských domů, docházelo k přebytku či nedostatku čísel. Číslování tak ztrácelo svůj nezanedbatelný navigační charakter. Pořádek v číslování domů je přitom pro život města nepostradatelný. Bez nich by se sanitka či hasiči jen těžko dostávali na určená místa včas.
Poněkud jiná situace byla na vesnicích, mezi které patřila i Libuš a Písnice. Pro přečíslovávání zde nebylo důvodů a sled čísel přidělených po roce 1770 poskytuje dobrou informaci o postupu a vývoji obce. Číslovat se začínalo obvykle od nejdůležitější, zpravidla veřejné budovy, kterou mohlo být panské sídlo, fara, rychta nebo nejbohatší usedlost. Na Libuši to byla právě panská hospoda v prostorách současné libušské pošty v domě čp. 1. V roce 1770 měla Libuš pouhých osm stavení a čísla byla od tohoto roku přidělována chronologicky. Od čísla popisného 9 lze tedy sledovat výstavbu Libuše, přičemž zde můžeme využít internetu. Datování jednotlivých budov pak zajistí přiložená tabulka s počtem domů a obyvatel na Libuši. Ke dni 20.05.2008 je přiděleno již 983 popisných čísel.
Ukažme si způsob datování na příkladu domu čp. 25. Je zvláštní tím, že za celou dobu své existence zřejmě nebyl výrazněji přestavěn. Využijeme serveru www.mapy.cz. Zadáním hesla Libuš 25 nám počítač zobrazí dům ze zdejší fotografie a pomocí tabulky se můžeme pokusit určit, kdy byl přibližně postaven. Z tabulky vyplývá, že v roce 1844 bylo v obci ještě 23 domů, ale v roce 1869 již 28. Můžeme tedy konstatovat, že dům čp. 25 byl postaven v polovině 19. století. Stejně tak lze vyčíst, že první (matriční) zmínka o domu čp. 10 je z 25.10.1799 a dům čp. 100 byl postaven mezi lety 1910 a 1921.
Tabulka je umístěna mezi články s názvem: Počet obyvatel a domů na Libuši (1654-2008)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Tento článek stojí za...

zarámování 16.7% (24)
přečtení 52.8% (76)
prohlednutí 11.1% (16)
přehlednutí 4.9% (7)
houby 7.6% (11)
odpověď neprošla cenzurou 6.9% (10)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama