Libušská náves (Fotohádanka I.)

6. prosince 2008 v 11:37 | Matěj Kadlec |  Libuš
Otázka, zda je libušská náves, náměstí či náměstíčko, jak je křižovatka ulic Libušské a Dobronické někdy nazývána, stále v centru dění, je dnes velice aktuální. Na tradiční střed jedné z obcí naší městské části se ptal také nedávný dotazník Úřadu MČ Praha-Libuš: Kde byste uvítal(a) centrum městské části? Výsledky dotazníkového šetření, které řešilo spokojenost občanů s místním společenstvím naleznete stránkách www.praha-libus.cz a www.timur.cz.
Libušská náves v místě před domem čp. 5 z fotografie. Jak vyplývá ze staré fotografie za jejíž poskytnutí děkuji p. Vodrážkovi z právě řečeného domu, křižovatka ulice Libušské a Dobronické zřejmě sloužila jako libušské centrum.
Není známo, při jaké příležitosti se lidé před bývalou pekárnou U Vodrážky shromáždili, dokonce neznáme ani rok pořízení snímku. Možná, že někdo z vás poznal nejen místo z fotografi e, ale mnohem více. Budeme rádi, když nám dáte vědět.


Jestli se zde jedná o tradici, můžeme pátrat nahlédnutím do minulosti a podívat se na dějiny tohoto místa, alespoň co nám prameny dovolí.
Pro období středověku je velmi málo zpráv nejen o libušské tvrzi a prostranství kolem ní, ale i o samotné Libuši. Můžeme snad odkázat na přílohu z časopisu U nás (11/2007), která pojednává o tomto období, avšak nikoli bez výhrad. Prohlubováním poznatků o dějinách naší městské části se ukazuje, že je třeba některé předchozí závěry ještě prověřit. Zdá se totiž, že Libuš zanikla dávno před třicetiletou válkou (1618 - 1648).
Ani po obnovení Libuše v roce 1688 nemůžeme vývoj tohoto prostoru nijak konkrétně sledovat.Víme, že Libuš lze v typologii vesnic zařadit mezi komunikační vesnice. To znamená, že domy v obci vyrůstaly podél silnice, a nikoli kolem náměstí či, v případě vesnice, kolem návsi. Libuš měla po celé 18. století pouze osm stavení, z nichž pouze čp. 1, 4 a 5 dosahovala hranice dnešního prostoru odbočky na Kunratice. Teprve zástavba století devatenáctého uzavřela nepravidelný půdorys kolem křižovatky.
První známá podoba tohoto místa pochází z mapy stabilního katastru z let 1817 - 1843. Jak ukazuje barevně otištěný výřez této mapy v U nás (04/2008 na str. 2), je součástí návsi také malý rybníček, či spíše nádržka. Bližší informace o ní však nemáme.
Po první světové válce se tento prostor stává skutečným centrem obce. Bylo to z velké míry způsobeno hostincem U Novotných, kde se hrály divadelní hry místních spolků. Sokolové v sále hostince, ještě před vystavěním sokolovny, také cvičili. Sportovní klub (SK) Libuš sem na začátku roku 1931 přesídlil z Jalových dvorů a byly zde odbývány pravidelné týdenní schůze. Libušští fotbalisté se právě sem chodili převlékat a hostinský Josef Novotný pronajal potřebný pozemek na hřiště. To stávalo přibližně v místech dnešní ulice Kolektivní. Také zástupci obce, mezi které hostinský patřil, měli v domě čp. 1 úřadovnu. Zpravuje nás o tom všem libušská kronika, kde je např. poznamenáno: "V červenci 1930 začalo se samostatně úřadovati v domě Jos. Novotného čp. 1. Úřadovna byla k tomu účelu zdarma propůjčena, do doby až se podaří obstarati vlastní budovu pro obec, ve které bude zřízena definitivní úřadovna." Domek obec zakoupila ještě téhož roku. Jednalo se o dům v Libušské ulici čp. 81, kde sídlil úřad ještě nedávno. Dnes dům slouží především jako zázemí hasičů a holubářů.
Další podobu náměstíčka nám ukazuje plánek k přestavbě domu čp. 1 z roku 1940. Vidíme, že zvonička byla více vystrčená do Libušské ulice a v prostoru dnešního parkoviště před úřadem stálo nějaké stavení. Údajně patřilo Fóglovým a dle pamětníků zde byl koloniál p. Fendrycha, pí. Kukalová zde mandlova prádlo a dále se zde nacházela prodejna zmrzliny a holič. V těchto místech stál také kolotoč, když přijela pouť. Pouť se prý táhla od čp. 7, kde se říká Na rybníčku až ke křižovatce na Kunratice. V čp. 5 byla pekárna a v domě vpravo od ní řeznictví.
Jak můžeme usuzovat ze starého snímku před pekárnou, stávalo se náměstí alespoň jednou za čas skutečným centrem Libuše. Bylo jím i 20. srpna 1933 při příležitosti otevření právě dostavěné libušské školy. Kronikář k této události doslovně zapsal: "Celá obec již v sobotu odpol(edne) stála ve slavnostním hávu, všude na domech vlají prapory, náměstí uprostřed obce je dekorováno a jsou postaveny dvě slavobrány s přiléhajícími nápisy vítající hosty. V předvečer slavnosti v zahradě hostince u Novotných bylo zřízeno divadelní jeviště, na kterém bylo při reflektorovém osvětlení sehráno slavnostní představení…" Možná, že je to právě toto shromáždění, které zachycuje snímek z hádanky.

Další známá fotografie stejného místa pochází až z roku 1975. Povrch silnice už byl vydlážděn a prostranství dostalo v podstatě dnešní vzhled.
Další letecké snímky Libuše a Písnice najdete na: http://rodokmen.blog.cz/galerie/libus-a-pisnice-letecke-snimky
Nemáme, bohužel, více informací k událostem, které se na náměstí odehrály. Ani na úřadě MČ se nepodařilo dohledat jiné materiály než fotografie. Místo je totiž oficiálně pouze křižovatkou. Avšak jeden obrázek řekne více než tisíc slov, a tak se podívejme i na současnou podobu náměstí, které je v roce 2008, po rekonstrukci Libušské ulice, vybaveno semafory a nepřetržitým provozem aut.
Přesto byly z jeho středu nedávno nafoceny panoramatické snímky celého prostranství, a to jak ve dne, tak i v noci. K vidění jsou na stránkách http://rodokmen.blog.cz/galerie/panorama-libus.
Je tedy skutečně otázkou, je-li toto místo stále centrem Libuše. Nebo to byl dům čp. 1, jehož hostinský vždy poskytl prostory restaurace pro kulturu, politiku i sport, který byl oním centrem obce? A jak by to mělo být dnes? Kde byste uvítal(a) centrum městské části?
Informace zde vypsané nelze vždy potvrdit prameny. Prosím proto o vaše upřesnění a doplnění k diskuzi tohoto článku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yarpen Yarpen | E-mail | Web | 3. května 2012 v 13:24 | Reagovat

Pěkný....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama