U Tří svatých (Fotohádanka II.)

6. prosince 2008 v 12:22 | Matěj Kadlec |  Libuš
Autobusová zastávka, která nese jméno U Tří svatých, je možná známá i mladším generacím. Leží sice již na katastru Kunratic, hned za kruhovým objezdem ulic Vídeňská, Dobronická a K Libuši, ale představuje zajímavé místo i pro naší městskou část.
U Tří svatých - celý snímek. Foto archiv Jindry Hnátkové
Z této křižovatky tedy pochází snímek fotohádanky, který jméno zastávky vysvětluje

Někdejší císařská a později státní silnice Vídeňská, známá o něco dále za Prahou také jako "Stará benešovská", bývala důležitou cestou z Prahy do Vídně. O její historii se poprvé dozvídáme již v souvislosti se stavbou Nového hradu v letech 1411-1413. Zmínku učinil Cyril Merhout ve své knize Čtení o Novém hradě a Kunraticích: "…jen na pražské silnici pomalu kolébal se plný kupecký vůz, jemuž betáňský kovář přehlédl koně a šenkýř bodrého vozku". Ovšem tento až nápadně podrobný popis autora jinak významné místopisné knihy nemůžeme brát zcela vážně. Z kterého pramene čerpal informace totiž v knize neuvádí. (Aktualizace: Josef Emler ve své edici Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moravice. Pars III, Annorum 1311 - 1333 uvádí tuto cestu již k roku 1328.)
Desky zemské (166/F18) jsou uloženy v Národním archivu.
O to cennější je pro nás stejně podrobný popis zdejšího okolí z roku 1588, který máme k dispozici z originálu zemských desk uložených v Národním archivu. Dozvídáme se zde nejen o královské cestě, ale i o vzhledu celého širokého okolí. Zemský úředník Jan Římský navštívil kunratické a cholupické panství, aby vyšetřil spor o pozemky s modřanskými sedláky a podrobně zaznamenal i podobu námi sledované křižovatky: "Nejprve veden jsem byl od lidí dole poznamenaných silnicí, která od Prahy jde k rybníku královskému k Kunraticím náležitému. I přiveden jsem byl až k Božím mukám jedouc od Prahy na rozcestí. Od kterýžto Božích muk jsou jedna cesta do Kunratic a druhá přímo k rybníku královskému a třetí proti tymž Božím mukám uhejbajíce na pravou ruku."

Možná, že tento snímek je vůbec nejstarší ze všech. Mezi křížem a Marií stojí blíže neurčený pamětní? "sloup". Že by původní boží muka? (:-) )
Protože víme, kde ležel Královský rybník, víme také, že se jedná o křižovatku U Tří svatých. Již tehdy zde stávala boží muka, nebo se zde tak alespoň říkalo. Tento název je v podvědomí dodnes. Boží muka, což jsou zpravidla drobné stavby tvaru sloupu nebo pilíře, lze vidět i v naší městské části. Nedávno restaurovaná památka se nachází na návsi v Písnici. Místo křižovatky má ale ještě třetí název. Sousoší U Tří svatých se totiž říkávalo také sousoší kalvárie, což znamená buď místo velkého utrpení, a nebo v našem případě, místo s uměleckým zobrazením ukřižování Ježíše Nazaretského.
U Tří svatých v roce 1962. Foto Josef Friedrich. Z archivu kunratického kronikáře a historika Zděnka Zemana.
Podívejme se tedy na podobu samotného sousoší, které zde v 18. století nechala vystavět nejspíše zbožná hraběnka Golčová. Původně zde byl jen dřevěný kříž s klekátkem po jehož stranách stávaly pískovcové barokní sochy vysoké asi 2,1m. Vlevo to byl sv. Jan Křtitel a vpravo sv. Marie. Později byl kříž nahrazen kamenným a stejně jako sochy umístěn na podstavec. Kolem soch byly vysazeny lípy.
V této podobě již máme sousoší zachycené na fotografii z hádanky, která je asi 60. let stará. Jak se ukazuje, tři svatí stály na levé straně Dobronické silnice ve směru na Libuš. V pozadí tak můžeme spatřit domy v Paběnicích.
Detail: Torzo sochy sv. Marie.
Na dalším snímku z roku 1962 vidíme již zdevastované sochy, které později zmizely úplně. Proč nebylo o památku postaráno zůstane nejspíš napořád nepochopeno. Dnes je toto místo prázdné. Snad se z osudu tohoto pietního místa poučíme, abychom si více vážily historických památek v našem okolí dochovaných.
r. 2008: Kolo kolo mlýnský?... Zdá se, že cyklistika není dominantní způsob přepravy v MČ Praha-Libuš.
Za spolupráci, informace a fotografie děkuji kunratickému kronikáři Zdeňku Zemanovi.
Za soutěžní foto a podmět k článku děkuji paní Jindře Hnátkové.

Aktualizace: prosinec 2014:


r. 2014: Copak se nám to tu staví? A jestli pak projektanti myslí na obnovení pietního místa? Možná zde bude billboard a parkoviště!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 cheap coach bags cheap coach bags | E-mail | Web | 1. března 2011 v 3:22 | Reagovat

Valuable information you got here! I would like to thank you for sharing your thoughts and time into the stuff you post!! Thumbs up

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama